Senior w wirtualnym świecie bez barier – bezpieczeństwo w sieci – kilka podstawowych zasad

Dziś na zajęciach warsztatowych uczestnicy zapoznani zostali z zasadami bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać aby zabezpieczyć siebie i swoje dane przed wykorzystaniem ich przez nieuczciwych ludzi. Wszyscy użytkownicy urządzeń z dostępem do internetu często spotykają się z nieuczciwymi praktykami tzw. hakerów – cyberprzestępczość jest równie groźna – dziś to hasło stało się tematem przewodnim spotkania warsztatowego. Na zakończenie zajęć wspólnie z seniorami wypisaliśmy najważniejsze „hasła bezpieczeństwa”. Pisaliśmy wszystko, co tylko przyszło nam na myśl. Propozycji było wiele, oto niektóre z nich:

Seniorze pamiętaj !

  1. Podczas korzystania z urządzeń z dostępem do internetu zawsze zachowuj czujność i ostrożność.
  2. Zainstaluj lub poproś o pomoc w zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego, które ochroni twój komputer i dane w nim zawarte przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.
  3.  Włącz i ustaw blokadę  pulpitu, co zwiększy bezpieczeństwo korzystania z komputera i zabezpieczy go przed korzystaniem z niego podczas twojej nieobecności.
  4. Wygeneruj i zmieniaj hasła bezpieczeństwa do aplikacji, z których korzystasz.
  5. Czytaj wszystkie treści przed ich zaakceptowaniem.
  6. Nigdy i pod żadnym pozorem nie podawaj swoich danych ani haseł osobom trzecim, nie udostępniaj ich także w sieci. Pamiętaj, że często administratorzy aplikacji, bankowości internetowej nie wymagają od nas podawania danych wrażliwych, haseł, kodów dostępu – bądź czujny.
  7. Szanuj siebie i innych, nie podawaj fałszywych danych, nie podszywaj się pod inne osoby, nie pisz nie prawdziwych treści. Pamiętaj, że nawet po ich usunięciu do kosza, lub skasowaniu one nigdy nie zginą. Informacje raz podane w sieci pozostają w niej na zawsze.
  8. Bądź krytyczny – pamiętaj, że nie wszystkie treści jakie znajdziesz w sieci są prawdziwe, bądź czujny i sprawdzaj prawdziwość informacji. 
  9. Jeśli zdarzy się jakiś problem – pamiętaj, że zawsze istnieje rozwiązanie, nie pozostawaj sam z problemem, zgłoś go do opiekuna. Razem zawsze jest raźniej.
  10. Po skorzystaniu z urządzenia wyloguj się ze wszystkich aplikacji, portali, stron z jakich korzystałeś/ korzystałaś. Wyłącz urządzenie i zabezpiecz je przed nieuprawnionym korzystaniem z niego przez osoby trzecie.

Podsumowując powyższe stworzyliśmy wspólnie z seniorami „dziesięć żelaznych zasad bezpieczeństwa”. Warsztaty są dla nas wszystkich momentem, w którym możemy nauczyć się lub przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa, które umykają nam podczas codziennego korzystania z urządzeń posiadających dostęp do internetu. Nie wpadajmy w rutynę, bądźmy czujni!

Shopping Cart